Bejcowanie drewna. Co warto wiedzieć?

Bejce to specjalne preparaty zdobiące drewno, które wnikają w głąb i nie tworzą na jego powierzchni żadnej powłoki. Nadają się do pokrywania mebli, blatów, schodów oraz podłóg przed ich lakierowaniem. Drewno pokryte bejcą zyskuje nową barwę, ale jego słoje są nadal widoczne. Dzięki temu zastosowanie bejcy daje ciekawy efekt dekoracyjny. 


Czym jest bejca?


Bejca to preparat, który składa się z barwników oraz pigmentów rozpuszczonych w wodzie albo rozpuszczalnikach organicznych. Konsystencja bejcy jest płynna, dzięki czemu łatwo się ją nakłada, a sam preparat wnika głęboko w strukturę drewna. W przeciwieństwie do farb nie tworzy na powierzchni widocznej, kryjącej warstwy, ale wchłania się i zabarwia drewno na wybrany przez nas kolor. Zabejcowane drewno ma nową barwę, ale jego usłojenie nie znika. Wbrew obiegowej opinii, bejca nie jest substancją konserwującą drewno, dlatego po zabejcowaniu zaleca się dodatkowe zabezpieczenie zabejcowanej powierzchni np. specjalnym olejem do drewna, woskiem albo lakierem.


Jak prawidłowo bejcować drewno?


Przed przystąpieniem do bejcowania należy przeprowadzić próbę na niewidocznym miejscu, aby sprawdzić, czy efekt bejcy będzie nam odpowiadał. Jeśli drewno, które zamierzamy zabejcować, jest nieobrobione, zaleca się najpierw wyszlifowanie go papierem ściernym. 


Powierzchnie, które bejcujemy muszą być zawsze czyste i suche. Wyszlifowane powierzchnie zabarwią się na piękny, delikatny odcień. Bejcę nanosimy przy użyciu pędzla albo wałka zawsze równomiernymi ruchami wzdłuż słojów drewna. Po zakończeniu bejcowania należy wyczyścić pędzel ciepłą wodą, a pokrytą powierzchnię zostawić na minimum dobę do całkowitego wchłonięcia i wyschnięcia preparatu. Po tym czasie powinno się wyszlifować wszelkie wystające z powierzchni włókna, używając do tego specjalnego padu. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu ciemniejszej barwy, można daną powierzchnię zabejcować drugi raz. 


Następnie odkurzamy drewno i możemy zabezpieczyć je zgodnie z własnymi preferencjami olejem, woskiem albo lakierem.