dezynfekcje powierzchni

W dobie koronawirusa higiena i przestrzeganie norm sanitarnych to podstawa. Należy bowiem podejmować wszelkie działania, które uniemożliwiają przenoszenie się Covid-19. Dlatego też sprzątanie wnętrz powinno przebiegać na szczególnych zasadach. Wirus ten roznosi się drogą kropelkową. Poprzez kichanie bądź kaszel może dostać się na przedmioty. Jak twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia czas utrzymywania się wirusa na powierzchniach uzależniony jest od panującej w pomieszczeniu temperatury i wilgotności i może wynosić od kilkunastu godzin do nawet kilku dni przy sprzyjających warunkach. Jak zatem sprzątać wnętrza, aby nie przenieść wirusa z miejsca na miejsce lub nie wprowadzić go do własnego organizmu?

Podczas sprzątania pamiętaj o własnym bezpieczeństwie

Zanim zabierzesz się za sprzątanie i czyszczenie czy to własnego domu, czy powierzchni biurowych pamiętaj, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przygotuj kilka niezbędnych artykułów higienicznych. Koniecznie zaopatrz się w maseczkę, którą osłonisz nos i usta oraz w rękawiczki ochronne. Przyda się również solidny zapas jednorazowych ręczników papierowych. Pamiętaj, aby podczas sprzątania unikać dotykania twarzy. Po zakończeniu pracy ostrożnie zdejmij rękawiczki i od razu wyrzuć je do kosza. Zdejmij ubrania i upierz w pralce. Następnie dokładnie myj ręce wodą i mydłem przez minimum 30 sekund. 

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas sprzątania

Ze względu na Covid-19 obecnie sprzątanie wnętrz wygląda inaczej niż zazwyczaj. Szczególny nacisk kładziony jest na dokładną dezynfekcje powierzchni. Zawsze pamiętaj o miejscach, które są często dotykane - to one wymagają szczególnego traktowania. Starannie zdezynfekuj klamki, klawiatury, telefony, włączniki światła, poręcze, blaty biurek i stołów. Należy je odkazić preparatami alkoholowymi o stężeniu minimum 60%. Mniej popularne powierzchnie z powodzeniem mogą być wyczyszczone detergentami. Ważne jest natomiast, aby nie płukać brudnych ścierek czy mopów w świeżo przygotowanej wodzie  z  dodatkiem detergentu. Najlepiej wówczas wymienić szmatkę lub gąbkę, a te zużyte wyprać w wysokiej temperaturze. Nie przestrzeganie tych zasad to najprostsza droga do przeniesienia wirusa w inne miejsce zamiast skutecznego pozbycia się go.