mycie naczyń

Zmywanie naczyń to czynność, z którą praktycznie każdy ma do czynienia na co dzień. W dobie rozwoju technologicznego, aby ułatwić to zadanie powstały powszechnie już znane i stosowane zmywarki. Jednak nie zawsze możemy ich użyć. Przyczyny bywają różne - naczynia zmywane w zmywarce rysują się i niszczą, niektóre nie mieszczą się w niej lub po prostu zmywanie mechaniczne zajmuje za dużo czasu. W takich przypadkach pozostaje tradycyjne zmywanie ręczne. Dostępne na rynku płyny do ręcznego zmywania naczyń doskonale radzą sobie z tłuszczem, przypaleniami czy innymi silnymi zabrudzeniami. Jak zatem używać ich, aby nie ucierpiała na tym skóra naszych dłoni?

Dlaczego należy chronić skórę dłoni podczas zmywania naczyń? 

Ludzka skóra została wyposażona przez naturę w płaszcz ochronny, który zbudowany jest z wody i lipidów. Ma on za zadanie chronić przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych: bakterii, promieni UV, wnikaniem wody przez naskórek, wysuszeniem przez wiatr i temperaturę. Składniki płynów do naczyń są skomponowane tak, aby rozpuszczać tłuszcz i inne zabrudzenia. Skutkiem ubocznych jest oczywiście naruszanie naturalnej bariery ochronnej na skórze dłoni. Na szczęście odpowiednie obchodzenie się z płynami do zmywania naczyń i przestrzeganie prostych zasad może przed tym uchronić. 

Stosuj kilka prostych zasad podczas zmywania i ciesz się zadbaną skórą dłoni

Aby nie dopuścić do wysuszenia i w następstwie podrażnień skóry dłoni warto zastosować się do kilku poniższych zasad. Okazuje się, że wielu z nas jest przekonanych, że im cieplejszej wody używamy do zmywania, tym szybciej pozbędziemy się zabrudzeń. Założenie to jest błędne. Naukowcy dowiedli, że zimna woda w połączeniu z płynem do naczyń radzi sobie z usuwaniem tłuszczu tak samo jak gorąca. Natomiast woda chłodniejsza ma dużo lepszy wpływ na naszą skórę. Gorąca powoduje rozpuszczenie warstwy hydrolipidowej naskórka.

Aby uniknąć nadmiernego kontaktu z płynem do naczyń najlepszym rozwiązaniem będzie użycie rękawiczek podczas zmywania. Skutecznie ochronią skórę dłoni przed wysuszającym działaniem detergentu. Po uporaniu się ze stosem brudnych kubków i talerzy zdejmij rękawiczki, a następnie umyj dłonie mydłem o neutralnym odczynie pH. Jeśli nie potrafisz się przekonać do gumowych rękawiczek możesz użyć hipoalergicznego płynu do naczyń, który obchodzi się z ludzkim naskórkiem nieco łagodniej. Po zakończeniu całego procesu zmywania pamiętaj o nałożeniu kremu, który odpowiednio nawilży skórę i pomoże odbudować barierę hydrolipidową.