środki czystości a ekologia

Świadomość konsumentów w zakresie ekologii i stale rośnie. Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa coraz chętniej decydują się na rozwiązania przyjazne środowisku. Nie inaczej sprawa się ma w przypadku doboru środków czystości do domu, firmy czy innych miejsc użyteczności publicznej. Producenci podążając za innowacjami i ekologią sukcesywnie zastępują środki bazujące na szkodliwych dla środowiska komponentach takimi, których receptury są bardziej przyjazne zarówno dla ludzi, jak i całego środowiska. Środki te posiadają np. oznaczenie EU ECOLABEL. Czym tak właściwie jest to oznaczenie, jakie kryteria muszą spełniać środki czystości, aby oznaczenie to uzyskać i wreszcie jak dobierać środki czystości zgodnie z kryterium ekologiczności? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście. 

Certyfikat EU ECOLABEL - co to takiego?

Oznaczenie EU ECOLABEL to certyfikat potwierdzający spełnienie przez danego producenta rygorystycznych norm wymagań ekologicznych. Dlatego też wszystkie produkty oznaczone EU ECOLABEL zyskują najwyższe zaufanie konsumentów na terenie całej Unii Europejskiej. Wysokie i nowoczesne standardy ekologiczne, jakie muszą mieć środki czystości, aby uzyskać ten certyfikat to m.in. wyeliminowanie ze składu mikroplastików degradujących morza i oceany, generowanie mniejszej ilości odpadów i ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Najnowsze kryteria dla oznakowania EU ECOLABEL dotyczą 6 kategorii popularnych detergentów wykorzystywanych w domach i przemyśle. Są to:

  • środki do czyszczenia twardych powierzchni,
  • detergenty do ręcznego zmywania naczyń,
  • detergenty do prania,
  • detergenty do prania stosowane w przemyśle, 
  • detergenty do zmywarek,
  • detergenty do zmywarek stosowane w przemyśle.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając ekologiczne środki czystości? 

Wybierając odpowiednią chemię profesjonalną do domu lub firmy warto zwrócić uwagę na etykiety produktów. EU ECOLABEL to nie jedyne oznaczenie, które potwierdza przyjazność dla środowiska. Warto także wybrać produkty oznaczone certyfikatem European Flower czy Nordic SWAN. Środki czystości posiadające te oznaczenia spełniają najwyższe standardy środowiskowe przyznawane przez niezależne organizacje europejskie. Kryteria te obejmują dobór materiałów na opakowania produktów, wybór komponentów czy wydajność i dozowane danego środka czystości. Wszystkie te certyfikaty pomagają w dobrze produktów osobom, które mają wysoką świadomość ekologiczną i pragną dbać o środowisko w każdej dziedzinie swojego życia.