podłoga czyszczenie

Drewniane podłogi to nie tylko piękny element wystroju wnętrza, ale także trwałe i praktyczne wyposażenie. Aby cieszyć się ich doskonałym wyglądem przez długie lata, trzeba zainwestować w odpowiednią pielęgnację. W tym artykule przedstawiamy sprawdzone środki do pielęgnacji podłóg drewnianych oraz porady dotyczące ich stosowania.

Codzienne czyszczenie podłogi

Regularne czyszczenie podłogi drewnianej jest kluczowe dla jej trwałości i estetyki. Do codziennego czyszczenia podłogi drewnianej najlepiej używać tradycyjnej zmiotki oraz miękkiej, wilgotnej ściereczki lub mopu. Zalecane jest unikanie stosowania zbyt dużych ilości wody oraz środków zawierających alkohol czy silne detergenty, które mogą uszkodzić powierzchnię drewna. Na rynku dostępne są specjalistyczne środki do czyszczenia podłóg drewnianych, które nie tylko usuwają zabrudzenia, ale także pielęgnują drewno.

Oleje i woski do podłóg drewnianych

Oleje i woski to jedne z najpopularniejszych środków do pielęgnacji podłóg drewnianych. Dzięki nim drewno zyskuje głębię koloru, jest odporne na zabrudzenia oraz zabezpieczone przed wilgocią. Oleje przeznaczone do podłóg drewnianych mają różne formuły, które można dostosować do rodzaju drewna oraz efektu, jaki chcesz uzyskać. Warto wybierać produkty renomowanych marek, takie jak na przykład olej do podłóg Snekkar. Woski natomiast służą do zabezpieczania powierzchni drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wpływem promieni UV. Woskowanie podłogi jest procesem bardziej czasochłonnym niż olejowanie. 

Renowacja podłogi drewnianej

Z biegiem czasu podłoga drewniana może tracić swój blask i wymagać odświeżenia. W takim przypadku warto sięgnąć po specjalistyczne środki do renowacji podłóg drewnianych. Odświeżenie podłogi drewnianej może również polegać na szlifowaniu i ponownym lakierowaniu lub olejowaniu powierzchni. Warto jednak pamiętać, że takie prace najlepiej zlecić specjalistom, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i doświadczeniem.