olej do podłóg drewnianych to dobre rozwiązanie

Jeśli wykańczasz mieszkanie, to doskonale zdajesz sobie sprawę z tego ile czasu może zająć podjęcie decyzji w spawie odpowiedniego zabezpieczenia drewnianej podłogi. Do wyboru w ofertach sklepów mamy mnóstwo produktów do tego rodzaju zadań: lakiery, woski, olejowoski i wreszcie oleje do podłóg drewnianych. Drewniana podłoga to skarb i prawdziwa ozdoba naszych wnętrz, więc na pewno trzeba jej zapewnić wykończenie, które będzie zarówno podkreślać jej piękno, jak i solidnie ją zabezpieczać przed szkodliwym działaniem wilgoci czy uszkodzeń mechanicznych.

Oleje podłogowe to ostatnio coraz bardziej popularne rozwiązanie, po które sięgają ludzie ceniący sobie naturalny wygląd drewna, przyjemny, małoinwazyjny zapach oraz wygodę samodzielnego nakładania produktu. Olej podkreśli naturalny układ słojów drewna, nada mu ciepły odcień i świetnie je zabezpieczy, zwiększając jego trwałość.

Czym tak naprawdę jest olej podłogowy?

Oleje podłogowe powstają na bazie naturalnych olejów, do których dodawane są związki przyspieszające schnięcie, pigmenty i filtry UV. Często zawierają także żywice naturalne albo sztuczne, zwiększające twardość, a także rozpuszczalniki, które poprawiają wnikanie oleju w drewno i znacznie skracają czas schnięcia. Nadają się do wszystkich rodzajów drewna. W przeciwieństwie do lakierów, nie tworzą na wierzchu podłogi widocznej powłoki. Dzięki temu nadają bardziej naturalny wygląd naszemu parkietowi. Mimo braku owej widocznej gołym okiem powłoki, doskonale chronią drewno. Impregnują powierzchnię klepki lub deski, wzmacniają jej odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zabezpieczają przed wnikaniem brudu i wody. Tworzą też przyjazny mikroklimat, gdyż umożliwiają przenikanie pary wodnej i zmiany wilgotności drewna. Nie sklejają klepek, które dzięki temu mogą swobodnie pracować, co z kolei zapobiega powstawaniu pęknięć i szczelin. Sama konserwacja olejowanej podłogi jest niezwykle łatwa i można ją bez problemu wykonywać we własnym zakresie.