Higiena sanitariatów – proste i skuteczne metody

Higiena sanitariatów – proste i skuteczne metody
Higiena sanitariatów jest często lekceważona, bo efektów nie widać gołym okiem. Jednak takie zaniedbania mogą być szkodliwe. Poznaj zasady higieny sanitariatów.

Zasady prawidłowej higieny sanitariatów

Większość z nas traktuje czyszczenie łazienek jako przykry obowiązek. Argumentem jest najczęściej albo przykry wygląd lub zapach, albo tzw. „bo tak trzeba”. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że z samej nieumytej toalety niewidoczne dla nas bakterie rozprzestrzeniają się na całe pomieszczenie. Jakie są więc zasady higieny sanitariatów?

Zasady higieny

Chciałoby się powiedzieć – ot, przecież to nic trudnego, wystarczy wziąć szmatkę w dłoń i wyczyścić. Niestety, działając w ten sposób, możemy nie tylko nie wyczyścić armatury (choć „na oko” będzie czysta), ale też zarazić się bakteriami i przenieść je dalej, np. na naczynia czy sztućce. Co nie znaczy, że zasady higieny są skomplikowane – trzeba ich po prostu uważnie przestrzegać, a utrzymanie czystości w łazience będzie szybkie i skuteczne.

Do takich podstawowych zasad należy oczywiście używanie długich gumowych rękawiczek. I koniecznie jednorazowo! Po umyciu nimi armatury sanitarnej należy je wyrzucić. Toaletę należy też wycierać nie szmatką czy gąbką, ale ręcznikiem papierowym (należy też pamiętać o niewyrzucaniu go muszli klozetowej, ponieważ zatka się rura). Pamiętaj też, żeby nie myć wyłącznie muszli klozetowej, ale również deskę z zawiasami – i to po obu jej stronach. Kluczowe jest też użycie środka dezynfekującego: należy rozprowadzić go pod górną krawędzią sedesu i zostawić na minimum 30 minut, a najlepiej – na całą noc.

Po czym poznać dobrą chemię do sanitariatów?

No właśnie – bardzo ważna jest chemia, której używamy do czyszczenia sanitariatów. Wbrew pozorom, nie każda jest tak dobra, jak być powinna, nie każda też jest tak skuteczna, jak sugerowałaby to jej cena i ładne opakowanie – dzieje się tak zwłaszcza w przypadku markowych środków dostępnych w marketach. Dobra chemia do sanitariatów charakteryzuje się tym, że nie jest „do wszystkiego”, a ma konkretne użycie: do pryszniców, do muszli klozetowej, do luster, do wanien i tak dalej. Dzięki temu każdy z tych środków będzie maksymalnie skuteczny w swojej specjalizacji.

Za pomocą środków do czyszczenia sanitariatów powinniśmy móc z łatwością gruntownie wyczyścić i – co ważne – również zdezynfekować powierzchnię. Takie zanieczyszczenia jak nacieki wodne, resztki mydeł, złogi wapienne, kamień, brud czy przebarwienia powinny szybko zniknąć. Dobry preparat poznamy również po tym, że w opakowaniu znajduje się nie gotowy płyn, a koncentrat, z którego możemy wykonać roztwór o sile odpowiedniej do brudu, który czyścimy. Takie środki sprzedaje firma PETRUS SERWIS!