mop

Sprzątanie jest przykrym, ale niezbędnym obowiązkiem. Czyszczenie poszczególnych powierzchni mieszkania lub domu może się odbywać przy użyciu profesjonalnego sprzętu, który znacznie przyspiesza wykonanie pracy i pozwala na zachowanie idealnej czystości. Podstawowym wyposażeniem praktycznie każdego gospodarstwa domowego jest mop – prosty przyrząd, którego obsługa nie wymaga specjalnych umiejętności. Jakie są rodzaje mopów i jakie elementy powinny decydować o zakupie takiego sprzętu?

Rodzaje mopów do podłóg

Mopy, to najczęściej zestawy składające się z wiadra, mechanizmu do wyciskania oraz mopa. Różnice widoczne są w pojemności wiadra, rodzaju szmatki do mycia oraz w sposobie wyciskania. Tradycyjne mopy mogą być sznurkowe lub z gładkiego materiału – najczęściej z mikrofibry. Część zestawów posiada wycisk mechaniczny, część specjalny system odwirowujący, który obsługiwany jest przy pomocy nogi lub ręki. Alternatywą dla tradycyjnego sprzętu jest mop ze spryskiwaczem – to opcja, która zwalnia z konieczności stosowania wiadra. Naciśnięcie specjalnego przycisku powoduje dozowanie na podłogę płynu, dzięki temu użytkownik nie musi nosić ciężkiego wiadra oraz wyciskać szmatki. W domach osób uczulonych na detergenty idealnie sprawdzi się mop parowy, który myje podłogę za pomocą samej wody. Takie rozwiązanie wymaga podłączenia do prądu.

Czym kierować się przy wyborze mopa?

Jedną z najważniejszych cech, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie mopów, jest ich rozmiar. Określa się go, biorąc pod uwagę długość przędzy, szerokość głowicy oraz chłonność. Im dłuższa przędza, tym więcej wody i brudu może wchłonąć. Chłonność natomiast różni się w zależności od materiału przędzy. Niezbędnym wyposażeniem kompletnego mopa jest kij. Warto zainwestować w wersję teleskopową, która umożliwia zmianę jego długości. Istotna jest także wielkość wiadra – nie za mała i nie za duża, aby wiadro wypełnione wodą nie było zbyt ciężkie. Odpowiedni kształt mopa oraz ruchoma głowica pozwoli na dotarcie do niedostępnych miejsc i zakamarków.