ręczniki papierowe

Ręczniki papierowe używane są nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w całym niemalże świecie usług w branżach motoryzacyjnej, kosmetycznej, czy spożywczej, toaletach. O ich walorach użytkowych decyduje materiał i technika wytworzenia. Dlatego dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak sklasyfikować ręczniki papierowe i do czego który wybrać?

Rodzaje ręczników papierowych

Ręczniki papierowe występują w dwóch podstawowych rodzajach, jako ręczniki na rolce, składce ZZ oraz tzw. w rolce centralnie dozowane. O sposobie wykorzystania decyduje jednak nie sposób podawania rolek a ich skład i budowa. Wyróżnia się zatem ręczniki jedno dwu wielowarstwowe, grube i cienkie powstałe z makulatury bądź celulozy. Dzięki tym czynnikom ręczniki różnić się będą między sobą chłonnością, miękkością, długością rolki, ilością listków w bindzie.

Czym kierować się przy wyborze ręczników papierowych?

Przede wszystkim sposobem wykorzystania. Tam, gdzie liczy się czystość, miękkość i delikatność, warto postawić na ręczniki delikatne celulozowe określane mianem bezpyłowych. Dobrze jest w tym celu skorzystać z pomocy hurtowni z elementami higienicznymi, przez co dobrane ręczniki będą do rzeczywistych potrzeb klienta bez generowania kosztów dodatkowych, związanych z pogorszeniem odbioru wizerunku przez klienta, którego odbudowa jest dużo dłuższa niż pozyskanie. Tylko sprawdzeni dostawcy ręczników papierowych pomogą w określeniu odpowiednich parametrów ręczników, pod względem chłonności i odporności na przedarcia. Ze względu na fakt, że są one głównie używane do osuszania dłoni, ważne jest, aby nie rozleciały się przy pierwszej próbie kontaktu z wodą, umożliwiając wytarcie dłoni. Innym obszarem zastosowań jest używanie go jako asortymentu uzupełniającego podczas zabiegów kosmetycznych, dlatego ważne jest, aby nie pozostawiały one drobinek pyłu na sobie, były wykonane z najdelikatniejszej celulozy, co sprawi, że będą one chłonne, miękkie i idealnie odebrane przez klienta.