Renowacja starego krzesła

Czy renowacja drewnianego krzesła wymaga jakichś szczególnych zdolności manualnych lub znajomości stolarskiego fachu? Absolutnie nie! Przed przystąpieniem do działania warto jednak dobrze się przygotować. W naszym  artykule wyjaśniamy, jak odnowić stare krzesło drewniane w kilku prostych krokach, w jaki sposób przygotować stanowisko pracy, a także jakich preparatów, akcesoriów i narzędzi wymagać będzie sześcioetapowa renowacja krzesła drewnianego.

Renowacja krzeseł krok po kroku

Przed przystąpieniem do renowacji drewnianych mebli, warto wyposażyć się w następujące preparaty i narzędzia: 

 • Środek do czyszczenia powierzchni drewnianych; 
 • Pady czyszczące (w przypadku dużych zabrudzeń powierzchni);
 • Preparat do usuwania powłok malarskich (jeżeli krzesło pokryte jest farbą akrylową, olejną lub alkidową);
 • Klej do drewna, wkręty, gwoździe (jeżeli krzesło jest wysłużone lub widać w jego obrębie rozklejone elementy);
 • Kit / masę szpachlową do drewna (jeżeli zależy nam na ukryciu ubytków, łączeń czy rys);
 • Środek barwiący i/lub impregnat do drewna (lakier, wosk, farba, bejca, ług, olej);
 • Folię malarską (do podłożenia pod krzesło podczas renowacji);
 • Papiery ścierne o różnej granulacji + klocek szlifierski;
 • Skrobak (jeżeli krzesło pokryte jest lakierem lub farbą olejną);
 • Wałek malarski i/lub pędzle w różnych rozmiarach dobrane do rodzaju farby lub impregnatu;
 • Szpachelka (jeżeli będziemy wykorzystywać masę szpachlową);
 • Szmatka bezpyłowa (do czyszczenia powierzchni przed malowaniem/impregnacją);
 • Odkurzacz.

Po wyposażeniu i przygotowaniu naszego stanowiska przechodzimy do pierwszego etapu prac renowacyjnych. 

I. Czyszczenie powierzchni

Odnawianie krzeseł drewnianych zawsze rozpoczynamy od wyszorowania i odtłuszczenia powierzchni. Dzięki usunięciu zanieczyszczeń papier ścierny nie będzie „zapychał” się podczas szlifowania, a środki do usuwania powłok malarskich będą skuteczniej penetrowały w głąb surowca. Wyczyszczenie krzesła przełoży się również na lepsze przyleganie farby oraz impregnatu do drewna. 

Powierzchnię przeczyścić możemy szczotką lub szmatką nasączoną ciepłą wodą z mydłem. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń rekomendujemy sięgnięcie po preparat do gruntownego czyszczenia drewna w sprayu Snekkar oraz pady lub gąbki polerskie (mocowane do wiertarki).

II. Usuwanie starych powłok

Renowacja starych krzeseł często związana jest z koniecznością usunięcia nadszarpniętych zębem czasu powłok lakierniczych lub malarskich. Jak prawidłowo przeprowadzić te prace?

Gdy mamy do czynienia z krzesłem pokrytym powłoką poliestrową (lakierem), koniecznością będzie sięgnięcie po skrobak. Ani środki chemiczne, ani papiery ścierne nie pozwolą na tak szybkie i skuteczne usunięcie wielu warstw lakieru, jak to ręczne narzędzie ślusarskie.

W przypadku mebla porytego farbą warto łączyć różne preparaty i techniki usuwania powłok. Możemy zacząć od nałożenia środka chemicznego (sprayu, żelu czy płynu dedykowanego konkretnemu rodzajowi farby, przykładowo do powłok polimerowych można użyć preparatu Wood-Strip), a następnie usunąć rozpuszczone warstwy przy użyciu skrobaka lub szpachelki. Pozostałe resztki malarskie likwidujemy za pomocą papierów ściernych o średniej i niskiej gradacji.

A jak odnowić krzesło pokryte olejem lub woskiem? W przypadku tychże powłok wystarczy przeszlifowanie powierzchni drobnoziarnistymi papierami ściernymi.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że użycie papierów o grubych ziarnach może skutkować pojawieniem się wyraźnych rys na drewnie.

III. Drobne naprawy

Po usunięciu starych powłok malarskich naszym oczom ukażą się wszelakie ubytki, szczeliny i uszkodzenia. To właśnie na tym etapie sięgamy po kit lub masę szpachlową w kolorze drewna, wypełniając nią miejsca wymagające kamuflażu. W tym kroku wykorzystujemy także klej, wkręty oraz gwoździe i wzmacniamy konstrukcję krzesła (jeżeli jest to konieczne).

IV. Ostateczne szlifowanie

Jeżeli renowacja krzeseł drewnianych wymagała od nas sięgnięcia po klej, kit lub masę szpachlową, ponownie sięgnąć musimy po drobnoziarnisty papier ścierny. To on pozwoli nam zrównać wyżej wspomniane materiały z powierzchnią surowca. Za jego pomocą usuniemy także resztki lakieru i farb oraz wygładzimy powierzchnię mebli.

V. Oczyszczanie i odpylanie

Po wyszlifowaniu drewnianego krzesła należy dokładnie usunąć pył z jego powierzchni. Aby było to możliwe, w pierwszej kolejności odkurzamy całe pomieszczenie, a następnie przecieramy mebel wilgotną szmatką. Kilka godzin później ponownie przecieramy krzesło bezpyłową ściereczką lub padem. Dlaczego tę procedurę należy powtarzać? Ponieważ unoszące się w powietrzu cząsteczki pyłu, zdążyły ponownie osiąść na powierzchni drewna. 

VI. Nadanie koloru i impregnacja

Odnawianie krzeseł kończymy etapem barwienia oraz zabezpieczania powierzchni drewna. Na jaki środek się zdecydować? 

Po farbę warto sięgnąć wtedy, gdy chcemy zakamuflować niedoskonałości surowca oraz resztki starych powłok, ukryć strukturę i usłojenie drewna albo nadać krzesłu konkretny kolor.

Z kolei olej, bejcę czy ług rekomendujemy wybrać wtedy, gdy zależy nam na podkreśleniu struktury i rysunku drewna. Te preparaty pozwalają nie tylko na wydobycie naturalnego piękna surowca, ale także nadanie mu pożądanego koloru czy odcienia. Po zastosowaniu tych środków zaleca się dodatkowo pokryć powierzchnię krzesła woskiem pszczelim, lakierem lub impregnatem do drewnianych mebli ogrodowych. 

W codziennej pielęgnacji drewnianego krzesła warto wykorzystywać specyfiki tworzące ochronny film na powierzchni mebla. Preparatem o takich właściwościach jest m.in. mydło pielęgnacyjne do drewna w sprayu Snekkar.