Jak czyścić powierzchnie szklane?

Okna i inne powierzchnie szklane w naszych domach są trudne do czyszczenia. Niewłaściwie umyte stają się nieprzejrzyste i mało estetyczne, przez powstałe na nich szpecące smugi i zacieki. Jeśli chcemy cieszyć się idealnie czystymi szklanymi powierzchniami, musimy wiedzieć jak zabrać się do ich czyszczenia. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak najlepiej i najskuteczniej oczyścić szklane elementy naszych domów.


Nowoczesne czy staromodne sposoby na czyste powierzchnie szklane?


W przeszłości za najskuteczniejszą metodę mycia okien uważano czyszczenie ich przy pomocy octu, a następnie wycierania gazetą. Kolejnym pomysłem było używanie do tego celu rozcieńczonego mydła. Nasze babcie nie miały do dyspozycji gotowych preparatów, dlatego musiały polegać na swojej pomysłowości lub na przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptach na udane mycie okien i szkła. Dzisiaj mamy na to inne sposoby, które są o wiele bardziej skuteczne. W naszym sklepie znajdziecie sprawdzone środki chemiczne (np. Vitrex),  które doskonale radzą sobie z tym trudnym zadaniem. Świetnym wyborem są preparaty z dodatkiem alkoholu, który szybko schnie i zapobiega powstawaniu smug.


Jaki powinien być idealny płyn do czyszczenia szklanych powierzchni?


Musi szybko odparowywać.
Idealny płyn do mycia okien i innych powierzchni szklanych musi być przede wszystkim szybkoschnący. Powinien w krótkim czasie sam odparowywać, abyśmy nie musieli zbyt długo wycierać szkła szmatką. Dzięki temu nie będą powstawały na nim niepożądane smugi.


Musi zapewniać połysk.
Dobry płyn będzie nadawał połysk czyszczonym powierzchniom. Dzięki temu będą się pięknie prezentowały, a gdy zaświeci słońce będą cudownie odbijać jego promienie.


Musi precyzyjnie usuwać tłuszcz, kurz i brud.
Jedną z najistotniejszych cech dobrego płynu do mycia okien i szkieł jest jego działanie odtłuszczające. Dzięki tej właściwości bez trudu pozbędziemy się z nich nieestetycznych śladów po palcach i psich nosach. Powinien też skutecznie usuwać pyłki drzew i owady.


Nie może się pienić.
Pienienie się jest niewskazane przy myciu szklanych powierzchni, ponieważ może powodować powstawanie smug.