mycie mebli ogrodowych

Meble ogrodowe, wystawione na ciągłe działanie czynników atmosferycznych, z czasem mogą stracić swój pierwotny wygląd. Jak można o nie zadbać, aby posłużyły przez jak najdłuższy czas? Jakich środków używać do pielęgnacji mebli ogrodowych?

Jak dbać o meble ogrodowe?

Meble ogrodowe mogą być wykonywane z różnych rodzajów materiałów. Każdy z nich wymaga nieco innej pielęgnacji. Dla przykładu, meble z drewna egzotycznego należy na rozpoczęcie i zakończenie sezonu pokryć specjalnym olejem, a wcześniej dokładnie wyczyścić. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku elementów wykonanych z drewna pozyskanego z drzew naturalnie występujących w Polsce. W ich przypadku przed pierwszym użyciem konieczna jest impregnacja. Na zimę należy je także przetransportować do suchego pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej zera. Czyszczenie mebli ogrodowych, zależnie od materiału, z którego są wykonane, odbywa się przy pomocy specjalistycznych środków lub też z użyciem domowych metod.

Czyszczenie mebli ogrodowych - jak to zrobić?

Aby meble ogrodowe prezentowały się pięknie przez cały rok, trzeba pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Jak robić to prawidłowo? W przypadku mebli rattanowych, wiklinowych, plastikowych, a nawet żeliwnych z reguły wystarczy lekko zwilżona szmatka z dodatkiem detergentu. Ważne jest, aby wybrany środek do czyszczenia nie oddziaływał destrukcyjnie na materiał - w wielu przypadkach warto zdecydować się na mydło lub płyn do naczyń. W przypadku czyszczenia mebli ogrodowych drewnianych można sięgnąć po specjalne środki przeznaczone do pielęgnacji tego typu powierzchni. Ważne jest, aby nie używać w tym celu twardych, szorstkich gąbek czy szczotek, które mogłyby trwale uszkodzić materiał czy też powłokę ochronną.