kuchnia

Blaty kuchenne mogą być naprawdę solidne i odporne na działanie szkodliwych czynników, pod warunkiem że zostaną one odpowiednio zaimpregnowane. W jaki sposób można to zrobić i jakich preparatów warto używać?

Czym można impregnować blaty kuchenne?

Drewniane blaty kuchenne można zakupić w dwóch wersjach - zaimpregnowanej i surowej. W drugim przypadku należy pamiętać o tym, że impregnację należy wykonać samemu. Surowa powierzchnia nie nadaje się do użycia, ponieważ z łatwością wchłania wodę i nie jest odporna na uszkodzenia. Impregnowanie blatów drewnianych można wykonać przy pomocy jednej z dwóch metod. Są nimi woskowanie oraz olejowanie. Odpowiednie preparaty można dostać w sklepach oferujących chemię profesjonalnąWarto wiedzieć, że impregnacji podlegają nie tylko blaty drewniane, ale też granitowe czy marmurowe. Do tych rodzajów powierzchni również używa się specjalnych środków zabezpieczających. Mają one na celu uodpornienie blatów na powstawanie trudnych do usunięcia zabrudzeń.

O czym trzeba pamiętać przy impregnowaniu blatów?

Zakup odpowiedniej chemii profesjonalnej do impregnacji blatów to jeszcze nie wszystko. Aby środki zadziałały poprawnie, należy używać ich zgodnie z zaleceniami producenta. Co ważne, przed rozpoczęciem impregnacji trzeba dokładnie oczyścić blat i pozostawić go do samoistnego wyschnięcia. Jednak to nie wszystko. Kupując impregnat, warto zwrócić uwagę na jego skład. Przeznaczony do zabezpieczania blatów środek nie może wchodzić w żadną reakcję z żywnością. Stwarzałoby to bezpośrednie zagrożenie dla ludzi, dlatego też tego typu chemię należy kupować wyłącznie w profesjonalnych sklepach. Warto wiedzieć, że złej jakości impregnat może również szkodliwie wpływać na powierzchnię blatu, odbarwiając ją czy nawet trwale uszkadzając.