biała deska

Ługowanie drewna to jedna ze znanych metod jego bielenia. Polega ona na chemicznej zmianie struktury drewna za pomocą specjalnej emulsji. Ług, będący wodnym roztworem zasady sodowej, wnika głęboko w strukturę drewna. Dzięki temu efekty bielenia są trwałe i satysfakcjonujące. 

Czym charakteryzuje się ługowanie drewna?

W porównaniu z innymi metodami, takimi jak olejowanie czy bejcowanie, ługowanie wyróżnia przede wszystkim efekt wizualny. Jest nim specyficzny, biały kolor drewna. Poprzez nałożenie ługu uwidocznia się także naturalna struktura drewna, a jego powierzchnia staje się znacznie jaśniejsza, niczym potraktowana wybielaczem. Brak wyraźnych śladów zastosowanej emulsji sprawia, że zachowany zostaje naturalny wygląd powierzchni, bez żadnych uszczerbków w jej strukturze. Co ciekawe, ługowanie nie tylko wybiela drewno. Dzięki niemu zatrzymują się także procesy jego ciemnienia bądź żółcenia. Ług można znaleźć w sklepach oferujących chemię profesjonalną.  Co ważne, proces ługowania przebiegnie pomyślnie tylko wtedy, kiedy powierzchnia drewna będzie idealnie czysta, pozbawiona poprzednich warstw farby i lakieru. 

Jak się przeprowadza ługowanie?

Po zakupach w sklepie z chemią profesjonalną można przystąpić do przygotowywania drewna do procesu ługowania. Większe powierzchnie trzeba najpierw wycyklinować, a mniejsze dokładnie przetrzeć papierem ściernym. W drewnie można wykonać mikrootwory za pomocą specjalnej metalowej szczotki, aby lepiej wchłonęło ług. Po szlifowaniu powierzchnię trzeba dokładnie odpylić. Ług należy nakładać na świeżo cyklinowane lub szlifowane drewno. Najlepiej zrobić to przy pomocy wałka lub płaskiego pędzla. Istotne jest równomierne rozprowadzenie emulsji. Ostatnią warstwę trzeba nakładać zgodnie z naturalnym układem słojów na drewnie.