podłoga w domu

Polimeryzacja, czyli akrylowanie podłóg to proces, który pozwoli nam zachować posadzki w jak najlepszym stanie przez długi okres. Zabieg ten wykonuje się nie tylko w dużych przestrzeniach magazynowych, ale też w zakładach usługowych. Prawidłowy proces polimeryzacji posadzki powinien składać się z trzech precyzyjnych etapów. Przyjrzyjmy się im. 

Czym jest polimeryzacja podłóg?

Akrylowanie podłóg opiera się na nałożeniu na powierzchnię substancji, która po czasie stworzy na posadzce wytrzymałą, trwałą i odporną na uszkodzenia powłokę. Celem tego zabiegu jest przede wszystkim zabezpieczenie podłogi przed zarysowaniami. Nadanie efektu połysku (star, optima) lub matu (star mat, star hospital mat) w zależności od użytego preparatu. Posadzka poddana procesowi polimeryzacji charakteryzuje się gładką powierzchnią, co ułatwia zachowanie czystości. Odpowiednie akcesoria do sprzątania skrócą proces mycia i czyszczenia podłogi. 

Należy pamiętać o tym, że powłoki polimerowe powinny być nakładane wyłącznie przez profesjonalnych pracowników. Zabezpieczenie posadzki nie jest prostym i nieskomplikowanym zabiegiem. A jakie podłogi mogą zostać poddane procesowi polimeryzacji? Warto zabezpieczyć wszystkie powierzchnie jednolite, jak: beton, winyl czy wykładziny PCV.

3 etapy polimeryzacji posadzek

Poza tym, że proces polimeryzacji posadzek wymaga od nas zaopatrzenia się w specjalistyczny sprzęt, to składa się z trzech poszczególnych etapów:

  • Przygotowanie powierzchni: ten punkt wymaga szczególnej precyzji. Na początku należy zamieść/odkurzyć podłogę. Kolejnym etapem będzie zastosowanie preparatów typu „stripper” (Turoblino, Strip forte) w celu usunięcia starych powłok i zaschniętego brudu. Następnie należy wyczyścić podłogę za pomocą specjalnej maszyny lub ręcznie oraz na końcu dokładnie osuszyć powierzchnię. Podłoga musi być precyzyjnie wyczyszczona i odtłuszczona profesjonalnymi preparatami.

  • Nałożenie powłok polimerowych: preparaty nakładane są w ilości 2 lub 3 warstw, w zależności od zaleceń producenta.

  • Regularna konserwacja: to ostatni etap polimeryzacji. Jeśli zależy nam na jak najdłuższym utrzymaniu efektów akrylowania podłogi, to należy zadbać o codzienną pielęgnację posadzki. Poza podstawowymi środkami czystości warto zaopatrzyć się w specjalne preparaty zawierające polimery.

  • Dobrym rozwiązaniem może być wypolerowanie posadzki białym padem, aby utrwalić warstwę akrylową i nadać jej większą wytrzymałość.

Zabieg polimeryzacji dobrze jest przeprowadzić szczególnie w tych miejscach, w których podłodze zagrażają uszkodzenia chemiczne i mechaniczne lub posadzka ma regularny kontakt z wodą. Coraz częściej usługi akrylowania wykonywane są w mieszkaniach i domach jednorodzinnych.