dozownik do ręczników ZZ

Ręczniki ZZ zwane także ręcznikami składanymi, są nie tylko praktyczne, ale również przyjazne dla środowiska. Warto przyjrzeć się sposobom ich dozowania oraz korzyściom wynikającym z ich stosowania. Poniżej omówimy różne rodzaje dozowników ręczników ZZ oraz ich zalety.

Rodzaje dozowników ręczników ZZ

Jak można łatwo zauważyć, dozownik ręczników ZZ może mieć różną formę dopasowaną do indywidualnych potrzeb i wymagań. Najpopularniejsze warianty to dozowniki mechaniczne, automatyczne oraz półautomatyczne.

Dozowniki mechaniczne to najprostsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Urządzenia działają na zasadzie dźwigni lub przycisku, który należy nacisnąć w celu wydania pojedynczego ręcznika. Dozowniki są łatwe w obsłudze i nie wymagają zasilania elektrycznego, co sprawia, że są idealne do miejsc o ograniczonej dostępności do prądu.

Z kolei dozowniki automatyczne wykorzystują czujniki ruchu, dzięki którym są w stanie wydać ręcznik bez konieczności dotykania urządzenia. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia higieny, gdyż minimalizuje ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów. Dozowniki automatyczne są również bardziej energooszczędne, ponieważ działają tylko wtedy, gdy użytkownik znajduje się w ich zasięgu.

Dozowniki półautomatyczne stanowią kompromis pomiędzy dwoma wcześniej opisanymi modelami. W ich przypadku użytkownik musi nacisnąć przycisk lub dźwignię, jednak mechanizm dozowania jest wspomagany przez silnik elektryczny.  

Zalety stosowania dozowników ręczników ZZ

Ręczniki ZZ są składane w taki sposób, że podczas jednego użycia wydawany jest tylko jeden arkusz. W efekcie ilość zużytego papieru jest mniejsza niż w przypadku tradycyjnych rolek ręczników.

Kolejną zaletą dozowników ręczników ZZ jest ich wygoda oraz łatwość obsługi. Użytkownik nie musi martwić się o wymianę całej rolki, gdyż ręczniki są wydawane pojedynczo. Ponadto, tego typu dozowniki są łatwe w montażu.