Właściwości płynów do mycia naczyń

Bez płynu do mycia naczyń w każdej kuchni (zarówno tej prywatnej, jak i profesjonalnej) panowałby brud. Zastosowanie płynów do naczyń przy codziennym zmywaniu pozwala nam utrzymywać zastawę stołową, sztućce, a także garnki i inne przybory służące do gotowania czy pieczenia w nieskazitelnej czystości. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę, z tego co dokładnie sprawia, że płyny do mycia naczyń tak skutecznie rozprawiają się z brudem i tłuszczem. W dzisiejszym wpisie postaramy się to dokładnie wyjaśnić tak, aby działanie płynów do naczyń nie było więcej dla nikogo owiane tajemnicą!


Czym jest płyn do mycia naczyń i jak działa na brud?


Płyny do mycia naczyń są zaliczane do grupy detergentów, czyli środków powierzchniowo czynnych. Czym one dokładnie są i skąd wzięła się ich nazwa? Działanie środków powierzchniowo czynnych polega na zmniejszaniu powierzchniowego napięcia wody, ułatwiają w ten sposób wiązanie się brudu z wodą, dzięki czemu możliwe jest jego dokładne usunięcie z mytej powierzchni. Płyny do mycia naczyń powodują także zmianę pH powierzchni, co doprowadza do zerwania wodorowych wiązań, którymi brud związany jest z powierzchnią naczyń. Dzięki stosowaniu płynu do naczyń wpływamy na obniżanie twardości wody, co skutkuje lepszym zwilżeniem powierzchni i łatwiejszym rozpuszczaniem się w niej związków jonowych tworzących zanieczyszczenia. Nie sposób nie zauważyć, że wszystkie płyny do naczyń doskonale się pienią. Jeżeli myślisz, że piana daje tylko przyjemny dla oka efekt wizualny, to jesteś w błędzie. Piana odgrywa bowiem w procesie mycia istotną rolę - jest odpowiedzialna za wytworzenie większej powierzchni styku detergentu z brudem, którego chcemy się pozbyć.


Jaki powinien być idealny płyn do mycia naczyń?


Przede wszystkim musi być skuteczny, czyli myć naczynia w taki sposób, aby po tej czynności były nieskazitelnie czyste. Ważne, aby nie pozostawiał na nich nieestetycznych zacieków. Jednak oprócz tego powinien nie wpływać negatywnie na kondycję naszej skóry, aby mycie naczyń nie musiało za każdym razem wiązać się z zakładaniem specjalnych rękawic ochronnych. Istotny jest również jego skład chemiczny, który powinien być nieszkodliwy dla środowiska naturalnego, a także zapewniać jego bezproblemową i szybką biodegradację.