Sprzątanie po remoncie

Sprzątanie po remoncie jest dla wielu osób nie lada wyzwaniem. Nic dziwnego, ponieważ charakterystycznymi cechami większości materiałów używanych podczas budowy lub remontu jest ich trwałość oraz trudność w usunięciu z zabrudzonych powierzchni. Domycie zabrudzeń pobudowlanych może niejednokrotnie wydawać się bardzo czasochłonne, a nawet wręcz niemożliwe. Dowiedz się, jak i czym sprzątać po remoncie, aby ten proces przebiegł szybko i sprawnie.

Jak przeprowadzić gruntowne sprzątanie po remoncie?

Żeby sprzątanie można było nazwać kompleksowym, należy zwrócić uwagę na wszelkie powierzchnie i przestrzenie, które podczas remontu mogły ulec zabrudzeniu. Wśród nich z pewnością znajdą się wszystkie płytki (również ścienne), podłogi, framugi, drzwi i okna oraz inne powierzchnie przeszklone. Konieczne jest poznanie nie tylko najskuteczniejszych metod czyszczenia tych elementów, ale również zaopatrzenie się w odpowiednią chemię do sprzątania po remoncie, która zagwarantuje pożądany efekt myjący i pomoże usunąć nawet najcięższe zabrudzenia.

Jak zmywać pył, klej i inne zabrudzenia?

Sprzątanie pobudowlane zawsze rozpoczynamy od odkurzania, by pozbyć się nadmiaru pyłu i kurzu. Dopiero później przechodzimy do mycia na mokro. Podczas sprzątania należy kierować się zasadą od góry do dołu, by zanieczyszczenia zdjęte z przestrzeni położonych wyżej nie zaśmiecały wysprzątanej już podłogi. Z pyłu i kleju najpewniej będzie trzeba domyć podłogę, listwy przypodłogowe, framugi i parapety, a także płytki ułożone na ścianie. 

Farb, klejów i zapraw nie da się usunąć bez odpowiedniego preparatu o właściwościach delikatnego rozpuszczalnika. Na szczęście środki czyszczące tego rodzaju nie są trudno dostępne. Przykładem płynu do usuwania zabrudzeń pobudowlanych jest preparat Cemex, który świetnie poradzi sobie z każdym rodzajem brudu wtopionego w płytki i inne powierzchnie w domu. Może być z powodzeniem stosowany także przez firmy, które oferują usługi sprzątania po remontach.

Czym myć kafelki po remoncie?

Mycie kafelków po remoncie, zwłaszcza takich o strukturze porowatej, bywa bardzo problematyczne. Do czyszczenia kafelków ułożonych na podłodze przyda się mop, natomiast do usuwania zabrudzeń, które osiadły na ścianach potrzebna będzie szczotka. Czasami przydaje się również odkurzacz przeznaczony do sprzątania na mokro, jednak nie jest on niezbędny.

Żeby skutecznie usunąć wszystkie zabrudzenia po remoncie, konieczne jest też zaopatrzenie się w odpowiedni środek. Przykładem takiego preparatu jest Ceracid, który trzeba rozrobić z wodą w odpowiedniej proporcji, rozprowadzić po podłodze, a następnie sprzątać mopem lub szorować. Dzięki temu, że Ceracid zawiera niejonowe związki powierzchniowo-czynne i kwasy, doskonale radzi sobie nawet z najtrudniejszymi do usunięcia zabrudzeniami. Przydaje się nie tylko do sprzątania po remoncie, ale też do usuwania starych zabrudzeń i gruntownego czyszczenia powierzchni podczas porządków.

Jak i czym myć panele podłogowe po remoncie?

Wiele osób zastanawia się, czym umyć podłogę po remoncie tak, by jej nie uszkodzić. Panele, chociaż są lubianym i łatwym w czyszczeniu rozwiązaniem w urządzaniu wnętrz, przy zastosowaniu nieodpowiedniej strategii mycia lub użyciu niewłaściwych środków można łatwo zniszczyć. Przed przystąpieniem do mycia paneli warto pamiętać o tym, że najlepiej będzie korzystać z profesjonalnych środków do czyszczenia dedykowanych podłogom. Dobrym pomysłem jest także wykonanie próby przed myciem na niewielkim skrawku podłogi, by sprawdzić, jak panele reagują na wybrany środek.

Obecnie płyny do mycia podłóg są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, dlatego warto zwrócić uwagę również na ich funkcje dodatkowe. Bez trudu można znaleźć preparaty, które oprócz tego, że pozwolą na domycie z paneli zabrudzeń po remoncie, zagwarantują efekt antypoślizgowy, przyjemny zapach, dodatkowy błysk czy brak smug. Dużą popularnością cieszą się aktualnie również środki ekologiczne, którymi bez obaw można myć podłogę tak często, jak tylko trzeba.

Mycie drzwi zewnętrznych i wewnętrznych po remoncie

Mycie drzwi zewnętrznych i wewnętrznych wymaga nieco więcej uwagi niż mycie podłogi. Znajduje się tutaj dużo zakamarków, które trzeba zlokalizować i dokładnie wyczyścić. Mycie drzwi najlepiej rozpocząć od ich odkurzenia i wstępnego przetarcia wilgotną szmatką. Nie wolno zapominać o ościeżnicy, zawiasach i klamce.

Następnie konieczne jest nałożenie odpowiedniego preparatu, który skutecznie rozpuści i odseparuje zabrudzenia z delikatnej struktury drzwi oraz umożliwi ich ręczne usunięcie. Doskonałym środkiem do tego celu jest Vitrex, który nadaje się do mycia zarówno drzwi zewnętrznych, które przeważnie są malowane, jak i drzwi wewnętrznych, nierzadko posiadających szklane elementy. Vitrex skutecznie czyści, ale nie generuje ryzyka uszkodzenia drzwi i nie pozostawia smug. Może być bardzo pomocny także, gdy zachodzi potrzeba umycia okien. Alternatywą dla klasycznej wersji Vitrexu jest jego wariant ekologiczny ECO Vitrex, który oprócz tego, że świetnie czyści, dba o środowisko naturalne.

Czym umyć okna po remoncie?

Wstępne mycie okien po remoncie warto rozpocząć od przetarcia ich mokrą szmatką, by usunąć nadmiar kurzu i pyłu. Po tym kroku można pokusić się o zastosowanie płynu do mycia po remoncie. Niezastąpiony będzie tutaj wspomniany już Vitrex, który nadaje się nie tylko do mycia drzwi, ale również okien. W przypadku większych zabrudzeń na oknach można zastosować środki zawierające rozpuszczalniki – należy jednak sprawdzić, czy można stosować je na materiale, z którego wykonane są okna oraz przeprowadzić próbę.

Okna zawsze myjemy od góry do dołu. Osuszać je należy w stronę przeciwną, chociaż wybierając odpowiedni środek do mycia okien, który nie pozostawia smug, nie trzeba się tym przesadnie martwić.

Dlaczego warto używać profesjonalnych środków czyszczących?

Chemia profesjonalna to sposób na o wiele szybsze i dokładniejsze doczyszczenie wszystkich wymagających zabrudzeń. Przeznaczona jest do zadań specjalnych, zatem doskonale poradzi sobie nie tylko z zalegającymi od lat plamami, ale również pozostałościami po remontach. Środki czystości tego rodzaju to również sposób na ogromną oszczędność czasu i pieniędzy. Sprzedawane są w nieco większych pojemnościach, niż preparaty sklepowe lub w formie koncentratów, które można rozrabiać z wodą. Dzięki temu starczają na dłużej i są bardziej wydajne. Zaletą chemii profesjonalnej do sprzątania jest również jej uniwersalność.