Rolki papieru toaletowego

Większość osób potrafi wyróżnić dwa rodzaje papieru toaletowego - biały i szary. Jednak czym, poza barwą i strukturą, różnią się te artykuły higieniczne? Czy któryś z nich jest lepszy dla zdrowia i bardziej ekologiczny?

Czy biały papier toaletowy jest nieekologiczny?

Biały papier toaletowy wytwarzany jest z celulozy, która pochodzi z włókien roślinnych. Pozyskuje się ją ze świerku, zbóż, trzciny lub konopi. Co za tym idzie, wyprodukowanie jednej rolki takiego papieru wiąże się z bezpośrednim wykorzystywaniem źródeł naturalnych. Celulozowy papier toaletowy poddawany jest też chemicznemu wybielaniu, które nie jest ani ekologiczne, ani też bezpieczne dla zdrowia niektórych użytkowników. Jednak każdy medal ma dwie strony. Nie bez powodu nawet papier toaletowy dla firm czy innych miejsc publicznych sprzedawany jest coraz częściej w wersji celulozowej. Papier biały jest o wiele bardziej wydajny od szarego. Jego użytkowanie generuje więc mniej odpadów. Co więcej, dobrej jakości, biały, niebarwiony papier toaletowy jest o wiele bardziej komfortowy w stosowaniu.

Czy warto wybierać szary papier toaletowy?

Z pewnością szary papier toaletowy, wykonany z makulatury, jest o wiele bezpieczniejszy dla środowiska, niż jego biały odpowiednik. Warto jednak pamiętać o innych, mniej przyjemnych aspektach stosowania tego artykułu. Niska wydajność, jakość i komfort użytkowania nie zachęcają do jego zakupu. Co więcej, makulatura słabo rozpuszcza się w wodzie, co może doprowadzać do zapychania kanalizacji. Z tego względu biały papier toaletowy dla firm, lokali gastronomicznych i domów jest o wiele lepszym wyborem. Warto wiedzieć, że większość przetwórców celulozy w dzisiejszych czasach dba o ekologię, co potwierdzają certyfikaty, które można znaleźć na etykietach produktów.