czyszczenie wykładziny

Podczas sprzątania domu wykorzystujemy różne metody oraz środki chemiczne. Inne akcesoria do sprzątania przydają się w kuchni, a innych artykułów higienicznych używamy na przykład w łazience. Istotnym elementem sprzątania w każdym domu powinno być też czyszczenie dywanów i tapicerek. Nie każdy się go podejmuje, jednak jest to niezwykle ważne, ponieważ ulegają one zabrudzeniom. Często na początku ich nie widać, jednak z czasem we włóknach dywanu czy tapicerki gromadzi się ich coraz więcej, przez co tracą one swój dawny wygląd. Jakie są skuteczne sposoby czyszczenia dywanów i tapicerek?

Dobór odpowiednich środków chemicznych to podstawa

Dywany i tapicerki ze względu na swoją strukturę są niezwykle problematyczne do czyszczenia. Aby było ono skuteczne, niezbędne jest zastosowanie profesjonalnej chemii. Wśród środków do czyszczenia dywanów i tapicerek znaleźć możemy przede wszystkim pianki, proszki i spraye. Produktem, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem, jest Tapi-Wash, którego pH wynosi 8,6. Dzięki zastosowaniu koncentratu można skutecznie usunąć zanieczyszczenia, w tym również usunąć brud, a nawet tłuszcz. Oprócz tego po zastosowaniu takiego środka, na dywanie czy tapicerce pozostaje świeży i przyjemny zapach, co jest jego dodatkową zaletą.

Jakimi sposobami należy czyścić dywany i tapicerki?

Metoda czyszczenia dywanu i tapicerki zależy przede wszystkim od tego, jaka chemia profesjonalna zostanie do tego wykorzystana oraz z jakim rodzajem zabrudzeń mamy do czynienia. Wspomniany Tapi-Wash służy na przykład do czyszczenia dywanów i tapicerek metodą natryskowo-ekstrakcyjną. Stosując taki koncentrat, należy rozcieńczyć 200-300 mililitrów z dziesięcioma litrami wody. W przypadku mocnych zabrudzeń warto spryskać dywan roztworem 10-20%. Należy również wspomnieć, że przed zastosowaniem jakichkolwiek środków chemicznych, dywan należy dokładnie odkurzyć. Piankę do czyszczenia stosuje się z kolei poprzez spryskanie nią plamy z odległości około 15 centymetrów, a następnie odsączenie preparatu bez pocierania. Prostym sposobem czyszczenia powierzchni dywanu jest również zastosowanie proszku, który wystarczy nanieść na jego całą powierzchnię, a następnie wetrzeć i pozostawić do wyschnięcia. Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków dywan i tapicerka z pewnością zachowają estetyczny wygląd na dłużej i zapewnią bezpieczeństwo użytkowania.